Üç destek eli

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, dün Kilis’te partisinin mitingine katıldı. Sağanak yağış altında yapılan mitingde Özel, CHP Kilis Belediye Başkan Adayı Hakan Bilecen için destek istedi.

Özel, “Erdoğan, Kilis’in derdini konuşmadı, burada Kilis’e ne yapacağını Kilis’in sorunlarını nasıl çözeceğini, çiftçiyi, emekliyi, emekçiyi, işsizliği konuşmak yerine bu meydanda İstanbul seçimlerini konuştu. Zaten buna itiraz ediyoruz ve diyoruz ki İstanbul’u İstanbul’da, Ankara’yı Ankara’da konuş, hiç olmazsa Kilis’e geldiğinde yüzümüze bakıyorsun bari Kilis’te Kilis konuş” dedi.

Kilis tava hesabı

“Emekliler sıkıntı içinde” diyen Özel, “22 yıl önce Tayyip Erdoğan geldiğinde en düşük emekli maaşı 1.5 asgari ücretken şimdi en düşük emekli maaşı 0.6 asgari ücret düzeyine geldi. Tayyip Bey emekliye ilişmese, karışmasa 1.5 asgari ücret, bugün bir emekli maaşı 26 bin liraydı. Kilis’te her evde yapılan Kilis tavası vardır ve zamlar nedeniyle geçen yıldan bu yana Kilis tava maliyeti yüzde 130 zamlandı. Geçen yıl emekli maaşıyla 135 porsiyon Kilis tava yapılabiliyordun, bugün ise 75 porsiyon yapılabiliyor. İktidarın emekli hesabı fındık, zeytin, sucuk ve boyozda tutmadığı gibi Kilis tavada da tutmuyor” ifadelerini kullandı.

‘16 Nisan dediler’

Özel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tayyip Erdoğan ‘Emekliler halinden memnun, Özgür Efendi kışkırtıyor’ dedi. Sonra bütün siyasiler konuştu, emekliler meydanlara doluştu ve başladın ‘çalışma yapıyoruz’ demeye. Grup Başkanvekilin çıktı ‘Cumartesi müjde geliyor’ dedi. Emekliler bekledi ama fos çıktı. Pazar İstanbul mitingine sakladı diye düşündü emekliler. Yine fos çıktı. En nihayetinde bayramdan sonra ‘16 Nisan’ı bekleyin’ dediler. Emeklinin yalana, sahte vaade karnı tok. Madem emekliye para yok, 31 Mart’ta AKP ve MHP’ye oy moy yok.”

‘Kilis’te kafa kafaya yarışıyoruz’

Kilis’te yapılan anketlerde CHP’nin kazanma şansının yüksek olduğunu ve bu nedenle kente geldiğini belirten Özgür Özel, “Normalde 45 günlük kampanya sürecinde Kilis’e yolumuzun düşmesi zor. Ama Kilis’teki bu çaresizlik, tükenmişlik, bıkkınlık, yeniliği, gençliği, dinamizmi çağırıyor. Burada yaptırdığımız anketler sürekli iyiye gidiyor. Anketlere baktım AKP ve MHP’liler de bize destek veriyor. Seçimi almak için kafa kafaya yarışıyoruz” diye konuştu.

Özel, CHP’nin adayı Hakan Bilecen’in seçilmesi halinde sağ omzunda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın, sol omzunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, arkasında ise CHP Genel Başkanı olarak kendisinin olacağını söyledi.

Rus Büyükelçisi’ne taziye mesajı gönderdi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Crocus Konser Salonu’nda meydana gelen terör saldırısı nedeniyle Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi Aleksei V. Erkhov’a taziye mesajı gönderdi. Özel, mesajında “Yaşadığınız üzüntüyü yürekten paylaştığımızı bildirmek isteriz. Bu tür saldırılara çokça muhatap kalan bölgemizde barış ve istikrarın ancak uzlaşı, dayanışma ve iş birliği yoluyla sağlanabileceği inancındayız. Bu korkunç terör eylemini şiddetle kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Demirtaş’tan hamle beklemiyorum’

CHP lideri Özel, dün akşam katıldığı canlı yayında soruları yanıtladı. Özel, Selahattin Demirtaş’ın İstanbul seçimlerini içerecek şekilde bir açıklama yapacağı iddialarına ilişkin “Ben Sayın Demirtaş’ın öyle bir açıklama yaparak seçime yönelik bir hamle yapacağını beklemiyorum. Ama ben kendisinin her değerlendirmesini son derece ciddiye alarak, dikkate alarak okuyorum. Böyle bir açıklama gelirse ona göre biz de açıklamamızı yaparız” dedi. Özel, “Antalya’da rahatladık diyebilirim. Hatay’da riskimiz devam ediyor ama her geçen gün daha iyiye gidiyoruz” dedi. Özel, ayrıca İzmir, İstanbul, Ankara’da büyük mitingler yapmayacaklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x