Bakan Uraloğlu duyurdu: Ankara-Bursa arası 2 saat 15 dakikaya inecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, BURSARAY Emek-Balat Raylı Sistem Hattı Tamamlanma Töreni’ne katıldı. 2002 yılından bu yana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde şehirleri hızlı trenlerle birbirine bağladıklarını belirten Uraloğlu, şehir içi ulaşımında da kent içi raylı sistem projelerini birbiri ardına hayata geçirdiklerini söyledi.

‘ÜLKE GENELİNDE 433 KİLOMETRE ŞEHİR İÇİ RAYLI SİSTEMİ İNŞA ETTİK’

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan vatandaşları trafik çilesinden kurtarmak için kent içi raylı sistem projelerinin önemli bir bölümünü Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yaptığının altını çizen Uraloğlu, “Türkiye Yüzyılı’nda adeta bir kent içi raylı sistem fırtınası estiriyoruz. Ülke genelinde inşa ettiğimiz kent içi raylı sistem hattı uzunluğunu 433 kilometreye yükselttik. Sadece İstanbul’da bu sene 34 kilometre metro hattı hizmete aldık. İstanbul, Kocaeli ve Bursa’da toplam 47 km raylı sistem hattının yapım çalışmalarına da devam ediyoruz”.

BURSA’YA 609 KİLOMETRE BÖLÜNMÜŞ YOL

Bursa’nın sanayinin, ticaretin, tarımın ve turizmin en önde gelen şehirlerinden biri olduğunu işaret eden Uraloğlu, bu nedenle Bursa’nın ulaşım ve iletişim ağını güçlendirecek, Bursa’yı geleceğe taşıyacak birçok önemli projeyi hayata geçirdiklerini bildirdi. 2002 yılından bu yana Bursa’nın ulaşım ve iletişim altyapısına 202 milyar liranın üstünde yatırım gerçekleştirdiklerine değinen Uraloğlu, bölünmüş yol uzunluğunu ise 195 kilometreden 609 kilometreye çıkardıklarını kaydetti. Bitümlü sıcak kaplama yol uzunluğunun 148 kilometreden 786 kilometreye çıktığını da anlatan Uraloğlu, “İstanbul-Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nu açtık.  Bursa Çevre Otoyolu, Bursa-İnegöl-Bozüyük-Ankara Sınırı Yolu, Bursa-Karacabey Yolu, Bursa-Mudanya gibi önemli güzergahları bölünmüş yol olarak tamamladık. Az önce de Çalı-Kayapa-Hasanağa il yolunun 2.etabınının açılışını gerçekleştirdik. Diğer etapları için de Büyükşehir Belediyemizle iş birliğinde çalışmalarımız yapacağız” dedi.

ANKARA İLE BURSA HIZLI TRENLE 2 SAAT 15 DAKİKAYA İNİYOR

Bakan Uraloğlu, Bursa’yı hızlı tren ağına katacak çalışmaları da başlattıkları müjdesini vererek, Ankara-Bursa Hızlı Tren hattının, Ankara-İstanbul YHT hattına bağlantılı olarak saatte 200 kilometre hıza uygun çift hatlı olarak inşa edildiğini söyledi. Uraloğlu, “ 56 kilometre uzunluğundaki Bursa – Yenişehir kesimi, 95 kilometre uzunluğundaki Bandırma-Bursa ve 50 kilometrelik Yenişehir-Osmaneli kesimleri olmak üzere toplam 201 kilometrelik hatta altyapı ve üstyapı çalışmalarına eş zamanlı olarak devam ediyoruz.  Projemiz tamamlandığında hem Ankara-Bursa, hem de Bursa-İstanbul arası seyahat süresi 2 saat 15 dakika olacak” dedi.

GÜNDE 410 BİN YOLCUYA HİZMET VERECEK

Bursa’da devam eden en önemli ulaşım projelerinden birinin de Şehir Hastanesi Metrosu olduğunun altını çizen Bakan Uraloğlu, “Projemiz sayesinde mevcutta işletmede olan Emek-Arabayatağı Metro hattı, yapacağımız uzatma ile Mudanya Bulvarını geçerek YHT Gar ve nihayetinde Şehir Hastanesine ulaşacaktır. Saatte 80 kilometre tasarım hızı ile günlük 410 bin yolcuya hizmet verecektir. Toplam 4 istasyondan oluşmakta ve 4,9 km uzunluğundadır. Hattın en önemli iki durağı Hızlı Tren İstasyonu ve Hastane İstasyonudur. Yapımı devam eden Bursa-Yenişehir-Osmaneli Hızlı Tren hattımız ile metromuzu entegre ederek Bursalılara hızlı tren erişimi için konforlu ve dakik bir ulaşım tesis edeceğiz” dedi.  Proje kapsamında ayrıca Uludağ Üniversitesi İstasyonundan sonra, Depo Sahası ve yaklaşık bin 100 metre uzunluğunda Depo Sahası erişim hattını da dahil ettiklerini açıklayan Uraloğlu, yeni yapılacak tesisin, Bursa’nın tüm metro araç filosunun bakım-tamir ve park ihtiyacına da hizmet edeceğini belirtti.

EMEK VE BALAT METRO KESİMİ 28 MART’TA AÇILACAK

Uraloğlu, 28 Mart’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bursa’ya geleceğini de bildirdi. 28 Mart’a kadar da Emek ve Balat arasındaki metro kesiminin tamamlanarak hizmete hazır hale getirilmiş olacağını da açıklayan Uraloğlu, “Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Cumhur İttifakının adayı AK Parti’den tekrar aday gösterdiğimiz mevcut başkanımız Sayın Alinur Aktaş kardeşimiz var. Projeleriyle gönüllerde taht kurmuş başarılı bir belediye başkanıdır. Canı gönülden inanıyorum ki sizlerin desteğiyle de Bursa’nın gelişimi, toplumun kalkınması ve Türkiye Yüzyılı için koyduğumuz hedeflere ulaşmada gerekli her türlü gayreti gösterecektir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x